Amerikai kutatók visszanövesztették egy béka elvesztett lábát
Egy béka újranövesztette elveszett lábát, miután gyógyszerkoktéllal kezelték, ami hatalmas előrelépés a regeneratív gyógyászatban.
Az afrikai karmos békát, amely természetes módon nem képes regenerálni a végtagjait, mindössze 24 órán keresztül kezelték a gyógyszerekkel, majd egy 18 hónapon át tartó folyamat alatt a kétéltűnek újra kifejlődött a lába. A demonstráció előrevetíti, hogy a jövőben a gyógyszereket felhasználhatják a mindeddig kiaknázatlan regenerációs képességek bekapcsolására emberi betegekben, hogy helyreállítsák a betegség vagy sérülés következtében elveszett szöveteket vagy szerveket.
„Izgalmas látni, hogy az általunk kiválasztott gyógyszerek hogyan segítették egy majdnem teljes végtag létrehozását. Az a tény, hogy csak egy rövid ideig tartó kezelésre volt szükség ahhoz, hogy beindítsuk a hónapokig tartó regenerációs folyamatot, arra utal, hogy a békák és talán más állatok alvó regenerációs képességekkel rendelkezhetnek, amelyek működésbe léphetnek.”
– mondta Nirosha Murugan, a massachusettsi Tufts Egyetem munkatársa, a tanulmány vezető szerzője.
Sok lény képes teljesen regenerálni legalább néhány végtagját, beleértve a szalamandrákat, tengeri csillagokat, egyes rákokat és gyíkokat. A laposférgeket akár darabokra is lehet vágni és mindegyik rész egy teljes értékű szervezetet rekonstruál.
Az embereknek is van néhány regenerációs képessége – a májunknak akár a felét is el lehet távolítani és teljesen visszanő, csakúgy, mint a gyerekek ujjhegye. Egy nagy, összetett végtag elvesztése azonban semmilyen természetes folyamattal nem állítható helyre emlősökben. A hegszövet gyors kialakulása megóv bennünket a vérveszteségtől és a fertőzéstől, de megakadályozza az újranövekedést is.
A Science Advances folyóiratban megjelent legfrissebb kutatás során a tudósok amputáltak egy béka hátsó lábát, majd a sebet egy szilikonburokba zárták, amely egy ötféle gyógyszerből álló koktélt tartalmazott. A gyógyszerek mindegyikének más célja volt, beleértve a gyulladás csökkentését és a kollagéntermelést, hogy megállítsák a hegszövet növekedését. A gyógyszerek célja az volt, hogy elősegítsék az új idegrostok, erek és izomzat növekedését is.
A kísérletet több tucat békán is megismételték és a kezeltek közül soknál drámai módon újranőtt a szövet, sokuknál pedig szinte teljesen működőképes lábat hoztak létre, beleértve a csontszövetet és a lábujjszerű struktúrákat. A kinőtt végtag megmozdult, reagált az érintésre, a békák az úszáshoz is használni tudták az új lábukat.
A kezelés első néhány napjában a tudósok megfigyelték azon molekuláris útvonalak aktiválódását, amelyeket általában a végtagok feltérképezésére használnak a fejlődő embrióban. Úgy vélik, hogy a felnőtt emberek is megőrzik a testszerkezetek kialakításához szükséges információkat és elméletileg lehetővé lehet tenni ennek a szunnyadó képességnek a kihasználását.
Bob Lanza, az Astellas Global Regenerative Medicine vezetője, aki nem vett részt a kutatásban, „elképesztő teljesítménynek” minősítette az előrelépést.
“A tanulmány rendkívül izgalmas következményekkel járhat a regeneratív gyógyászatban. Bár a békák sokkal nagyobb regenerációs képességgel rendelkeznek, mint az emberek, ez egy nagyon fontos első lépés. A gyógyszerek és tényezők megfelelő kombinációjával egy hasonló megközelítés potenciálisan ösztönözheti a regenerációt és helyreállíthatja az elveszett funkciót az emberekben.”
Érdemes elolvasniMagyarország egyik legkevésbé közismert gyíkját választották az év hüllőjének 2022-ben
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű